.

Základní info

Co je to Command & Conquer Generals? Je to pokračování Tiberian Sun nebo Red Alert 2?

Command & Conquer Generals je nejnovější pokračování nejpopulárnější série real-timových strategií všech dob. Po 3D střílečce Renegade se vývojáři vrací zpět na pole strategií. Generals jsou přitom v mnoha ohledech revoluční hrou a mnozí ji zprvu nazývali černou ovcí série. Jde o zcela novou hru, který nemá nic společného s tibériovou sérií, ani světem Red Alert. Přináší nový příběh a tři soupeřící strany.

Výrobce a distributor

Výrobcem je společnost EA Pacific, ale nelekejte se, že jde o jinou společnost než Westwood. Westwood Studios byli totiž již před několika lety zakoupeni největším distributorem her na světě - společností EA. EA Pacific je nová pobočka, kterou tvoří vývojáři Red Alert 2 a Yuri´s Revenge (a samozřejmě několik nových tváří). Hlavním managerem pobočky je Mark Skaggs.

Proč se hra jmenuje právě Generals?

Podle Marka Skaggse všichni hře říkali Generals (v českém překladu generálové) již od doby, kdy se na obrazovce pohybovalo pár černých pixlíků mezi bílými :-) Původním záměrem autorů bylo vytvořit systém generálů, který by za každou stranu předurčoval styl boje. Např. tankový generál by měl určitá vylepšení pro boj s tanky, letecký silnější vzdušné síly atd. V době psaní tohoto článku (24. listopadu 2002) probíhá betatesting a zatím není jisté, zda tento systém ve hře zůstane nebo bude odstraněn a nahrazen určitou obdobou. Jednotlivé strany by měly mít tyto generály:

 • USA:
  • US Air Force - generál Griffon
  • NATO Tank Command - generál Bradley
  • NATO Special Forces - generál John
 • Čína:
  • Special Weapons General
  • Hacker General
  • Chinese Red Army - generál Chen
 • Global Liberation Army (GLA):
  • Bio Weapons General
  • Warlord General
  • Terrorist Cell General

Kdy by měla hra vyjít?

Aktuální datum vydání je únor 2003.

Jaké jsou minimální systémové požadavky?

Zatím nejsou přesně známy, ale odhadují se na:

grafická karta GeForce 2 a vyšší (ve hře jsou speciální efekty, které využívají vlastností nejnovějších karet)
256 MB RAM
Procesor: P3 850 MB

Bude probíhat betatest? Bude vydáno demo?

Betatest probíhá v těchto dnech (listopad 2002) ve formě multiplayerového testu. Vybráno bylo cca 3000 testerů. Podle posledních zpráv demo vydáno nebude.

Jaká bude v Generals hudba? Kdo ji tvoří?

Hudbu v předchozích dílech série skládal Frank Klapacki. V Generals ji tvoří zkušený Bill Brown. Na svém kontě má hudbu k 16 filmům a spoustě her, mezi nimž najdeme třeba Return To Castle Wolfenstein, Rainbow Six nebo Quake 3 Arena. Zatím jsem měl možnost slyšet jenom jeden song, ale stál opravdu za to. Každá ze stran má mít v kampaních svůj vlastní hudební styl. Mísit se mají rockové, orchestrální i etnické motivy. Více informací o práci Billa Browna hledejte na adrese: http://www.billbrownmusic.com. Špičkové mají být i zvuky. Každá jednotka bude mít sérii různých hlášek.

Jaké strany najdeme ve hře? Jaký je příběh?

Tvůrcům se líbil systém tří stran, který se poprvé objevil v datadisku k Red Alert 2: Yuri´s Revenge. Najdeme zde Američany, Číňany a Global Liberation Army (GLA), která má nejblíže k některému středoasijskému "teroristickému" státu. Příběh hry se odehrává cca 20 let v budoucnosti. Většina jednotek má proto základ v současných zbraních, i když i zde najdeme samozřejmě i smyšlené a zábavné zbraně (hlavně u teroristů :-)

Čína je v Generals v trochu jiném postavení, než ji známe dnes. Stále je zde komunistický režim, ale nové vedení  využívá lidský potenciál a snaží vytvořit nejmocnější stát světa. Původní základny teroristické organizace GLA se nacházeli na čínském území, ale byly nuceneny přesídlit do okolních asijských států.

GLA bychom mohli přirovnat k Al Kájdě současnosti. Je to teroristická skupina, která má nyní buňky po celém světě. Skupina má přístup k biologickým a chemickým zbraním a chce zaútočit na Evropu a USA.

Spojené státy útoku raketou zabrání, ale nemoc se přesto rychle šíří po celém světě. Tento teroristický čin USA donutí vyhlásit GLA válku a celou organizaci zničit.  

Kolik misí bude hra mít?

Devět za každou stranu, celkem tedy 27. Příběh nebude vyprávěn podle známých filmečků mezi misemi, ale bude renderován ve hře.

Najdeme ve hře nějaké hrdiny typu Tanya nebo Yuri?

Ano. Každá ze stran bude mít jednoho hrdinu. Američané Colonela Burtona (vybavený kulometem a céčtyřkami), GLA mají supersnajpera Jarmena Kella, Číňané hackerku Black Lotus, která může krást nepřátelům peníze, obsazovat jim budovy nebo rušit komunikaci. Více o jednotlivých hrdinech se dočtete na této stránce.

Budou v Generals veteránské jednotky?

Systém veteránů byl oproti Red Alert 2 a Tiberian vylepšen. Veteránská jednotka bude mít nejen zlepšené vlastnosti, ale bude moci používat i speciální upgrady. Některé z nich můžete zakoupit, jiné získáte automaticky. Američané budou mít v tancích a vzdušných jednotkách piloty. Pokud je jednotka zničena, pilot se objeví a může obsadit neutrální jednotku. Na tu pak přenese svůj veteránský status.

Jakým způsobem se ve hře získávají finance? Jsou zde harvestry?

Ve hře není ani ruda, ani diamanty, ani tibérium. Kredity získáváte v zásobovacích střediscích (Supply Depots), které můžete obsadit jako neutrální budovy. Nebo si můžete dobýt soupeřovo :-). Zásoby ze Suply Depots převážejí jednotlivé strany různě. Američané pomocí vrtulníků, Číňané kamiony a GLA pomocí dělníků. Jednotlivé Supply Depots nejsou nevyčerpatelné, proto musíte obsazovat nové a nové. Mimo zásobovací depa má každá ze stran ještě alternativní zdroj příjmu. GLA mají černý trh, na kterém prodávají zboží a služby, Číňané mohou hacknout zahraniční banky a Američanům občas přepravní letadla shazují zásobovací bedny. Ve hře najdeme i ropné vrty známé již z Red Alert 2.

Jakým způsobem se stavějí budovy?

Budovy se již nestaví pouze v menu, ale takříkajíc on-line. Vidíte pomalu se stavějící budovu. Za každou ze tří stran přitom stavějí různé jednotky. Za Američany a Číňany jsou to buldozery a za GLA to zase odřou chudáci dělníci. Buldozory zároveň budovy opravují. Ve hře proto nenajdeme inženýry. A jak se obsazují budovy? U Američanů na to mají Rangery, za Číňany může kontrolovat budovy hacker. Nový engine nabídne větší možnosti v obsazování budov. Pomocí nového menu rychle určíte, které jednotky chcete v budově mít a které nikoliv. Navíc můžete budovy obsadit třeba rakeťáky a vytvořit z nich protivzdušnou obranu. Také můžete přistát z letadel na střechy budov.

Bude ve hře námořnictvo?

Bohužel nebude. Zatím. Takže nás asi čeká datadisk :-) Zato zde poprvé v historii Command & Conquer budete moci bojovat ve vzduchu. Takový souboj stíhaček určitě bude stát za to...

Budou ve hře superzbraně?

Ano, ale ještě se vše upřesňuje. Už teď se ale můžeme těšit na atomovku či antraxovou bombu, Particle kanón (podobný iontovému), zápalnou bombu či kobercové nálety.

Jak bude hra vypadat po grafické stránce?

Hra poběží na novém enginu SAGE. Generals budou první hrou série Command & Conquer, která bude kompletně ve 3D. Ve hře je pohyblivá kamera, kterou můžete celé bojiště otáčet i zvětšovat. Samozřejmostí je dynamické osvětlování, mise v různých denních dobách. Engine umožňuje skvělé efekty, palmy ohýbající se od větru vrtulníků, skvělé výbuchy, ničení přehrad, záplavy. Ve hře najdete i stop-time efekt z Matrixu, který vám zpomalí některé situace. Drtivá většina objektů ve hře bude zničitelných.

Ovládací menu zůstalo nezměněné?

Nezůstalo :-) Boční menu se přesunulo na spodní stranu obrazovky (obdobné jako ve strategiích Blizzardu). To umožní lepší kontrolu na jednotkami. Například rychlý výběr, které jednotky mají zůstat v budově, a které ne.

Co editor map a podpora modů?

Podpora modů bude skutečně obrovská. Téměř vše půjde změnit či nastavit. Najdeme zde obdobu známých INI souborů. Měnit půjde i grafické rozhraní. Asi měsíc před vypuštěním hry bude vydán editor map, který vám umožní tvorbu singleplayerových, multiplayrových i skirmishových map, kampaní, importování nových textur atd. V multiplayeru bude zabudována podpora pro nové mody a fanouškovské mapy. Ty si budete moci stáhnout jediným tlačítkem. Editor bude dodáván i zároveň se hrou. Navíc budou vydány oficiální návody pro editování.

A co multiplayer?

Ten samozřejmě nebude chybět. Hra po síti je možná přes protokol TCP/IP. Změnou je multiplayerový program přes který můžete hrát. Poprvé to není Westwood Online, ale Gamespy Arcade. V současnosti je maximum hráčů omezeno na 8. K dispozici jsou multiplayerové módy deathmatch, co-op a World Domination. Ještě není jisté, zda bude existovat oficiální žebříček, protože některé servery chtějí vést pouze vlastní žebříčky. Spíše to vypadá, že se domluví největší fanouškovské weby a vytvoří společný oficiální neoficiální žebříček.

Opravdu to bude tak skvělá hra?

Všichni říkají, že ano!

 
Copiright @ Disagned by WebMaster